Straipsniai » Sąmoningumas

Kiek kartų sau sakei - nuo rytojaus bus kitaip?
Kiek kartų sau sakei - nuo rytojaus bus kitaip?

Sportuosiu, sveikai maitinsiuosi, drąsiai veiksiu, mokysiuos, nepyksiu, daugiau džiaugsiuosi, pastebėsiu gerus dalykus kursiu draugiškus santykius, motyvuosiu save ir kitus... bet...

 

Tu negali elgtis ar reaguoti kitaip, tol, kol nesuvoki, kodėl elgiesi būtent taip.

 

 

 

 

 

 

 

  • „Dabar taip yra“

Sąmoningumas – tai mokėjimas, įvykius ir situacijas priimti stebėtojo, ne dalyvio akimis. Būti virš įvykio, virš emocijų, kūno pojūčių ir minčių. Būk stebėtoju tuo kas vyksta ir leisk tam vykti, sakydamas „dabar taip yra“.  Tik taip sustabdysi tai, kas iki šiol vyko automatu.

 

Įsivaizduok, kad tu esi beribis okeanas, gelmėje vanduo skaidrus ir tyras, o ten kur banguoja – drumstas. Bangos - yra tavo neramios mintys ir jausmai: baimės, pergyvenimai, pyktis, pavydas, vienatvės jausmas, įtampa prote ir kūne. Kai vėjas nurimsta – nurimsta bangos ir vanduo pasidaro skaidrus. Taip ir tavyje, nurimus protui – pradedi girdėti vidinę tylą.

 

  • Atsitapatink nuo jausmų ir minčių

Mes esame įpratę reaguoti į savo jausmus, kūno pojūčius ir mintis, susitapatiname su jais ir tuo pačiu vengiame, bėgame nuo jų, norėdami nejausti (einame pavalgyti, apsipirkti, pažiūrėti TV, užsukame į soc. puslapius ir tt)

Turime suprasti, kad mes nesame nei tie jausmai nei tos mintys. Tai tik svečiai, kurie šiuo metu mus aplankė.

 

Dažnai girdžiu: pilna galva negatyvių minčių, negaliu jomis atsikratyti. Arba – aš praktikuoju pozityvų mąstymą, ignoruoju man netinkančias mintis. Bijau jausti, blogus jausmus, kad ne pritraukčiau dar daugiau tokių įvykių. Tokiu būdu mes bėgame nuo savo jausmų ir minčių, kovojame su jomis arba ignoruojame. Įsivaizduok, kad pas tave į namus prigūžėjo nepageidautinų svečių. Tu juk ne pradedi su jais kovoti, arba... juk nebėgi slėptis į spiną, apsimesdamas, kad jų nėra.

Ką daryti? Pirmiausia leisti sau pastebėti, pastebėti mintis... jausmus... pastebėti ir tai, kad jie tau nepatinka, kad priešiniesi ir nenori jausti, tuomet patyrinėti juos – kiek daug tavyje yra to jausmo ir priimti sprendimą tai paleisti. 

 

Svarbiausia suprasti, kad jausmai ir mintys, ateina pas mus, tam, kad būtų pastebėti, ir pripažinti. Jie nėra mūsų dalis, jie neįaugę į mus ir nesilaiko mūsų, mes patys juos laikome – kovodami, priešindamiesi, slopindami ar ignoruodami. Jie tik svečiai, kurie nori būti pastebėti ir pripažinti, o tuomet išlaisvinti – paleisti.

 

  • Sąmoningai pasirink veikimo strategijas

Pastebėk savo įprastines strategijas – kontroliuoti, reikalauti, atidėlioti, nieko nežinoti, nusivilti, tingėti, laukti geresnio momento, negalėti, būti rimtu, susimrūpinusiu, nerimaujančiu... Kiekviena tavo strategija turi pliusų, todėl tau patogu taip elgtis. Patyrinėk pliusus ir paleisk. Kokie gali būti pliusai: nieko nežinau – labai patogu nieko nežinoti, nereikia nieko daryti, galima likti komforto zonoje, tuo pačiu – esu nepakaltinamas.

 

Kurso metu tyrinėjome kiekvienas savo strategijas, kurios trukdo augti, keistis ir veikti, kiekvienas rado begalę pliusų. Aš pati, visai neseniai pastebėjau, kad vis dar gyvi tėtės žodžiai girdėti vaikystėje „žiopla“ Ir kai patyrinėjau pliusus, supratau, kad aš ne tik ne žiopla, bet ir be galo gudri. Apsimesdama „žiopla“ išvengiau begalę dalykų, kurių nenorėjau daryti. Kam mokytis ar daryti, tai kas neįdomu?

 

Sąmoningai pasirink veikti naujai. Vietoj atidėliojimo – veik. Vietoj kontroliavimo – pasitikėk. Vietoj nusivylimo – daryk tol kol pavyks...

 

  • Nuspręsk pasipriešinimą, kovą ir įsitempimą paversti – priėmimu

Tol, kol kovoji su savimi, kitais ar pasauliu, tol niekas negali pasikeisti. Pasipriešinimas yra, kaip klijai klijuojantis prie tavęs tokias pat situacijas ar tavo paties elgesio modelį. Kol pyksti ant savęs tinginčio, nesportuojančio, per ilgai miegančio... kol bandai save išauklėti baudimu, kaltinimais, pykčiu – niekas nepasikeis. Tik priėmus save tingintį ir paleidus strategiją tingėti – tu gali veikti kitaip.

 

  • Patyrinėk abejones – jos kyla iš baimės

Vienintelis dalykas, kuris mums trukdo veikti, yra – baimės. Baimė kyla iš trūkumo saugumo, trūkumo kontrolės arba trūkumo meilės ir pritarimo. Baimė gyvena prote. Jei nusileidžiame savo dėmesiu į širdį, ten jau viską turime ir saugumą ir žinojimą, kad viskas bus gerai ir pasitikėjimą bei meilę.

 

Tam, kad paleistum baimę, reikia su ja susitikti, pasižiūrėti jai į akis, patyrinėti nuo ko ji tave saugo ir paleisti.

 

  • Praktikuok džiaugsmą ir dėkingumą

Dėkingumo ir džiaugsmo vibracija – labai aukšta. Kuo daugiau praktikuosi tai, tuo lengviau bus įsileisti pokytį į savo gyvenimą.

 

Dėkok ne tik už tai, kas nutiko gero, bet ir už tai, kas tavo manymu yra negero, sunkau bei nepakeliamo, už, tai, kad kažkas su tavimi negražiai pasielgė ir t.t. Tai daryk ne dėl kitų, bet dėl savęs. Taip, tavęs niekas nebegalės įsukti į pykčio, nepasitenkinimo, susierzinimo, nusivylimo bei skausmo sūkurį.

 

Tavo pokytis prasideda nuo suvokimo – aš kuriu savo gyvenimą. Kol tiki, kad nuo tavęs niekas nepriklauso, negali tikėtis jokio pokyčio.