Straipsniai » Sveikata

Ar iš tikrųjų pieną gerti sveika?
Ar iš tikrųjų pieną gerti sveika?

Nuo seno esame įtikinėjami, kad pieną gerti naudinga, sveika ir būtina. Tačiau ar iš tikrųjų? Žmogus – vienintelis gamtoje, geriantis ne tik savo pieną ir geriantis jį visą gyvenimą. Gyvūnų, šiuo atveju – karvių, pienas subalansuotas augantiems jaunikliams, tačiau medžiagos, reikalingos augantiems karvių jaunikliams, nebūtinos žmogui.

 

Labiausiai „nedėkingas“ yra prekybos centruose parduodamas pienas. Jis nuo šviežio pieno skiriasi kardinaliai: šviežiame piene gausu fermentų laktazės (kuri skaido laktozę), lipazės (skaido riebalus), proteazės (skaidančios riebalus), laktoferino, kuris veikia panašiai kaip ir antioksidantai: slopina uždegimą, saugo imunitetą nuo virusų. Tačiau perdirbamas pienas visas savybes, deja, praranda.

 

Parduotuvės praduodamas pienas dar yra ir homogenizuotas (specialia įranga riebalai išskaidomi į mažus lašelius, todėl į paviršių neiškyla grietinėlė), pasterizuotas itin aukštoje temperatūroje, dėl to suyra naudingieji fermentai. Išskaidyti riebalai reaguoja su deguonimi ir virsta oksiduotais riebalais (žalingais mūsų organizmui). Pienas nėra tinkamas produktas dar ir todėl, kad daugelis žmonių netoleruoja laktozės, piene yra per daug riebalų.

 

80 proc. pieno baltymų sudaro kazeinas – baltymas, kuris atsakingas už gyvūnų kanopų ir ragų augimą. Kai kurie žmonės šiam baltymui alergiški. Išgėrus pieno, kazeino dalelės skrandyje susiklijuoja, būtent dėl to produktas sunkiai virškinamas. Beje, iš kazeino gaminami organiniai klijai. M. Tombak, knygos „Kaip sveikai gyventi 150 metų“ autorius, teigia, kad nesuvirškintas kazeinas inkstuose formuoja akmenis, skatina kraujagyslių kalkėjimą, kojų auglių vystymąsi, rankų pirštų deformavimąsi.

 

O kaip gi jogurtas? Reklamos mus įtikinėja, kad tik jogurtas dėl jame esančių laktobakterijų gali pagerinti virškinimą ir žarnyno darbą. Tačiau tai netiesa, nes šių bakterijų yra ir žmonių, nevartojančių nei jogurto, nei apskritai pieno produktų, žarnyne. Dažnai vartojant jogurto, natūrali žarnyno flora kaip tik sutrikdoma – natūralius fermentus išstumia dirbtiniai.

 

Grįžtant prie fakto, kad pienas yra sunkiai virškinamas produktas, paminėsime, kad daugelis jį vartoja norėdami numalšinti troškulį, tačiau šiam tikslui pienas visiškai netinka. Kaip ir norint išvengti osteoporozės. Organizme mažėjant kalcio, žmonės, tikėdamiesi išvengti kaulų retėjimo, ima vartoti daugiau pieno. Tačiau atsitinka priešingai: organizmas staiga gauna kalcio perteklių, kurio atsikrato, taip išvalydamas ir reikiamą kiekį kalcio iš mūsų kūno. Taigi kaulai ir dantys dar labiau silpnėja, osteoporozė vystosi tik dar sparčiau.

 

JAV mokslininkas T. Colin Campbell yra atlikęs daug tyrimų, kurių rezultatai dažnai šokiravo jį patį. Tyrimas su pieno baltymu parodė, kad anksčiau ir paties autoriaus vertinti gyvuliniai baltymai užsuka vėžio vystymosi mechanizmą net tiems žmonėms, kurie neturi didelio polinkio juo sirgti. Tuo tarpu tinkamai subalansavę baltymų kiekį racione, vėžio gali išvengti net tie žmonės, kurie turi labai stiprų genetinį polinkį.

 

“Mes ieškojome, kokie produktai sukelia vėžį, kaip paprastos ląstelės gali tapti vėžinėmis. Mes tikrinome, ar esant didesniam polinkiui į vėžį vėžinių mazgų susidarys daugiau. Tyrimai parodė, kad net ir tuo atveju, kai genai iš tiesų lemia labai daug, vartojant mažiau baltymų tikimybė susirgti bus gerokai mažesnė, nepriklausomai nuo mūsų pirminės situacijos. Ir atvirkščiai. Deja, daugelis mano kolegų vis dar mano, kad vėžį lemia tik mūsų genetinis fondas. Mano tyrimai rodo, kad svarbiausia, kiek mes leidžiame genams pasireikšti vienokioje ar kitokioje aplinkoje. Taigi mityba gali kontroliuoti vėžio pasireiškimą.

 

Pagrindinis baltymas, kuris sukelia vėžį, yra kazeinas. Tuo tarpu sojų, kviečių baltymai, kaip parodė mūsų eksperimentai, vėžio vystymosi mechanizmo neužsuka, net jeigu jų maiste yra 20 proc. Tą patį galima pasakyti apie kitas ligas. Maistinės medžiagos, kurias gauname iš gyvulinės kilmės maisto, mus veikia visiškai kitaip nei augalinės kilmės maistas“ – iš T. Colin Campbell knygos – “Visuma”, kurią labai rekomenduojame perskaityti. Viena stipriausių knygų apie mitybą iš pirmų lūpų.

 

Tradicinį pieną ir sūrį savo racione galime keisti riešutų sūriu, migdolu, sojų, avižų pienu. Puikus kalcio šaltinis yra lapinės tamsios spalvos daržovės (kale kopūstas, kiniškas kopūstas), špinatai, brokoliai, migdolai, bertoletijų (braziliški) riešutai, sezamo sėklos.

 

BŪKITE SVEIKI IR LAIMINGI