Straipsniai » Sveikata

Homocisterinas - svarbiausias sveikatos rodiklis
Homocisterinas - svarbiausias sveikatos rodiklis

 

 

Užmirškite savo kraujo spaudimą, savo cholesterolį, netgi savo svorį. Yra vienintelis faktorius, kuris geriau už kitus gali nurodyti, ar jūs gyvensite ilgai ir sveikai, ar turėsite sveikatos problemų. Tas faktorius vadinasi - homocisteinas.

 

Homocisteinas yra baltymas, gaminamas organizme ir randamas kraujyje. Optimaliai jo turėtų būti labai mažas kiekis. Tačiau, jei jūs nesimaitinate teisingai, jūsų kraujyje homocisteinas ima kauptis ir didina riziką susirgti įvairiausiomis ligomis, tokiomis, kaip insultas, išeminė širdies liga, vėžiniai susirgimai, diabetas, depresija, Alzhaimerio liga ir kt.

 

Homocisteino kiekis kraujyje sumažintas gali būti per kelias savaites.

 

Homocisteinas gaminamas iš baltymų, gaunamų su maistu. Mūsų organizmas iš homocisteino gamina dvi naudingas medžiagas - gliutationą ( svarbiausia organizmo antioksidantą) ir SAMe (labai svarbi medžiaga kunui ir smegenims). 

 

Problema atsiranda tada, kai organizmui trūksta B grupės vitaminų. Dėl B grupės vitaminų trūkumo blogai dirba fermentai, kurie iš homocisteino pagamina šias dvi, organizmui labai naudingas medžiagas. Homocisteinas negali būti perdirbtas, todėl jo kiekis kraujyje sparčiai didėja.

 

Sutrikus homocisteino skaidymo procesams, homocisteino kiekis kraujyje didėja, o gliutationo ir SAMe kiekiai mažėja, šios dvi medžiagos yra labai svarbios mūsų organizmui. Kita pusė yra ta, kad padidėjęs homocisteino kiekis kraujyje pakenkia jūsų arterijas, smegenis ir pačias DNR. Būtent dėl šios priežasties homocisteino kiekis kraujyje yra teoriškai pats svarbiausias organizmo sveikatos indikatorius. 

 

Vidutiniškas homocisteino kiekis yra apie 10 vienetų, bet idealu turėti 6 vienetus ir mažiau. Žmonių sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis homocisteino kiekis kraujyje yra 15 ir daugiau vienetų. Tyrimo duomenimis sumažinus homocisteino kiekį kraujyje iki 6 vienetų , rizika, susirgti sumažėja 75 procentais.

 

Kad atsirastų vėžinis susirgimas, pirmiausia turi būti pažeista DNR. O padidintas homocisteino kiekis reiškia, kad DNR yra labiau pažeidžiama. Nustatyta, kad kai kurių vėžio formų, kaip krutų, storosios žarnos, leukemija ir kt., atsiradimas aiškiai susijęs su homocisteino kiekiu kraujyje. Žemas homocisteino kiekis sumažiną šių ligų atsiradimo galimybę trečdaliu. 

 

Sergantys cukriniu diabetu turi padidintą homocisteino kiekį. Tyrimais patvirtinta, kad padidinta insulino gamyba blokuoja organizmo gebėjimą mažinti homocisteino kiekį kraujyje. Mažindami savo homocisteino kiekį optimalios mitybos ir papildų pagalba jūs sumažinsite diabeto atsiradimo riziką. 

 

Tyrimai įrodyta, kad sumažindami homocisteino kiekį, stipriai sumažinsite riziką susirgti Alzhaimerio liga. Homocisteinas pakeknkia smegenų veiklai. Japonijoje, Tohoku universitete, buvo atliktos smegenų skenogramos ir išmatuotas homocisteino kiekis kraujyje 153 senyvo amžiaus žmonėms. Išvada buvo vienareikšmė - kuo didesnis homocisteino kiekis, tuo didesnis smegenų pakenkimas. 

 

Sumažinę homocisteino kiekį savo organizme, sumažinate riziką susirgti įvairiomis ligomis.  Tyrimais įrodyta, kad pradėjus vartoti vitaminą B12 ir folinę rūgštį, homocisteino kiekis kraujyje ima mažėti.

 

Homocisteino kiekį kraujyje galima sumažinti pakeitus mitybą ir gyvenimo būdą. 

Valgykite mažiau riebios mėsos, daugiau žuvies ir augalinės kilmės baltymų, valgykite daug vaisių ir daržovių, kasdien suvalgykite skiltelę česnako, arba vartokite česnako papildą, sumažinkite druskos kiekį maiste, rinkitės druską kurioje yra sumažintas natrio kiekis. Sumažinkite kavos ir arbatos vartojimą. Geriau rinkitės žolelių arbatas. Atsisakykite žalingų įpročių. Mažinkite stresą.

 

Parengta pagal: Patrik Holford "Nauja optimalios mitybos biblija"